poniedziałek, 14 stycznia 2013

Jesteśmy małymi kagankami wiary


Pojechaliśmy do Rzymu szukać dróg pojednania i zaufania oraz by przede wszystkim złożyć wyznanie wiary ze swoimi rodakami w Bazylice Świętego Pawła za murami 1 stycznia 2013r, które było niesamowitym przeżyciem, a także spotkać się na wspólnej modlitwie z Benedyktem XVI na Placu Świętego Piotra. Pielgrzymka z naszej diecezji liczyła 216 młodych ludzi.
Przebywając w samym sercu Kościoła, nawiedzając groby Apostołów, modląc się w Bazylikach Rzymu, mieszkając u rodzin, w szkołach lub wspólnotach zakonnych mieliśmy możliwość odnowić więzy solidarności i braterstwa. Brat Alois mówił: „Aby odnowić więzy solidarności winniśmy oczyszczać źródła zaufania do Boga. Rok Wiary, ogłoszony przez papieża Benedykta XVI, wprowadza nas w te rozważania, poprzez propozycje jak iść naprzód:
1.      Rozmawiać o drogach naszej wiary.
2.      Szukać dróg, na których można spotkać Chrystusa.
3.      Szukać oparcia w Bogu.
4.      Nie lękać się przyszłości i spotkania z drugim człowiekiem.
Tego wszystkiego mogliśmy doświadczyć na 35. Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanych przez Ekumeniczną Wspólnotę Braci z Taizé w Rzymie w dniach 28.12.2012r. – 02.01.2013r.
Po pielgrzymce jesteśmy naładowani niesamowitymi siłami by w swoich środowiskach świadczyć, iż młody Kościół żyje. Papież skierował do nas słowa podczas modlitwy wieczornej 29 grudnia: „Zachęcam was, abyście wracając do siebie, do waszych różnych krajów odkryli, że Bóg czyni was współodpowiedzialnymi za swój Kościół w całej różnorodności powołań”. Jednakże najbardziej dotknęły nas słowa, które każdy z nas zapamięta na długo „Chrystus nie odciąga was od świata. On was posyła tam, gdzie przygasa światło, abyście je nieśli innym. Tak, jesteście powołani abyście byli małymi kagankami dla tych, którzy was otaczaj.”
Wspólnota z Taizé zapewniła Ojca Świętego o głębokim uczuciu jakim darzą go ich serca. Brat Alois wspomniał także, że ostatni list który pisał brat Roger przed swoja śmiercią był właśnie skierowany do Benedykta XVI, by potwierdzić, że Wspólnota chce z nim podążać w komunii. Bracia przekazali również papieżowi nasiona sorgo z miejscowości Kigala w Rwandzie, które mają być symbolem nadziei. Takie same nasiona zakwitną w Ogrodach Watykańskich i w miastach całej Polski. Wszędzie tam gdzie prowadzone są punkty przygotowań do wyjazdów na ESM w tym w czterech miastach naszej diecezji: Andrychowie, Bielsku – Białej, Cieszynie i Żywcu.
Kolejne Europejskie Spotkanie odbędzie się w dniach 28.12.2013r.-01.01.2014r. w Strasburgu we Francji. Już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszamy do uczestnictwa w 36. Pielgrzymce Zaufania Przez Ziemię. 


Brak komentarzy: