środa, 16 grudnia 2009

Praktyczne informacje

Hej to takie praktyczne rzeczy które warto sobie przeczytać przed wyjazdem na Taize. 

Wkleiłem tutaj zebrane w jedną całość materiały ze strony taize.fr. Polecam wchodzić tam często teraz, ponieważ jest tam wiele przydatnych informacji, o tym jak przygotować sie do samego wyjazdu i uczestnictwa. Zawsze też na kilka dni przed wyjazdem będzie dostępny plan spotkania godzina po godzinie, gdzie będą również przedstawione propozycje różnych spotkań, koncertów panelów dyskusyjny itp.

Klikajcie śmiało ;)

http://www.taize.fr/pl_rubrique486.html


A oto przydatne informacje:

Zakwaterowanie

Na miejsce zakwaterowania - do rodziny lub wyjątkowo do wspólnej sali - zostaniesz skierowany do parafii, która cię ugości. Prosimy przyjmij takie zakwaterowanie, jakie zostanie ci zaproponowane i przygotuj się na to, że będziesz się musiał odłączyć się od tych, z którymi przyjedziesz. Będziecie wysyłani do rodzin po dwóch lub nawet pojedynczo.Wszystkie rodziny przyjmują uczestników spotkania europejskiego bezinteresownie, nie oczekując niczego w zamian. Musisz się zgodzić na to, że rodziny przyjmują albo chłopców, albo dziewczęta. Być może niektórzy młodzi ludzie będą mieszkać w salach zbiorowych (sale gimnastyczne, sale parafialne, itp.), także oddzielnie chłopcy i oddzielnie dziewczęta.

Nie zapomnij!
  
Prosimy, byś postarał sie ograniczyć swój bagaż do minimum. Pamiętaj, że bierzesz udział w pielgrzymce. Ponadto pierwszego dnia będziesz musiał przejść długą drogę ze swoim własnym bagażem.
Jadąc na spotkanie do Poznaniu nie zapomnij zabrać ze sobą:
1 dowodu osobistego (legitymacji szkolnej, studenckiej lub ubezpieczeniowej). Każdy uczestnik, który nie ukończył 18 lat musi mieć także przy sobie pisemną zgodę rodziców.
2 małego, symbolicznego upominku dla rodziny, która ciebie ugości;
3 karimaty i śpiwora, gdyż może ci przypaść spanie na podłodze;
4 kubka, łyżki i noża na posiłki;
5 ciepłych ubrań;
6 małej maty lub poduszki do siedzenia podczas modlitw i spotkań;
7 kartki „Dane uczestnika”; (Pobierz kartkę "Dane uczestnika".) Każdy uczestnik musi wypełnić tę kartkę i oddać ją w parafii, która go ugości. Jeżeli jesteś odpowiedzialnym za grupę, wydrukuj tę kartkę i wręcz każdemu uczestnikowi.
8 instrumentów muzycznych.


Przyjęcie

W miejscu przyjęcia swojego kraju, każdy otrzyma program spotkania, kartę na przejazdy i posiłki, plan miasta oraz plan wskazujący ci drogę do parafii, która cię ugości. Każdy powinien nosić wszystkie te dokumenty przy sobie przez cały czas trwania spotkania.
27 grudnia (wolontariusze do pomocy)
29 grudnia
Dorośli powyżej 35 lat i młodzi w wieku 16 lat
Udział w kosztach spotkania
Telefon komórkowy odpowiedzialnych za grupy

Prosiliśmy odpowiedzialnych za grupy o podanie w zgłoszeniu on-line swojego numeru telefonu komórkowego, który podczas spotkania umożliwiłby nam kontakt w razie ewentualnej pilnej potrzeby. Jeżeli twój numer telefonu, który zabierzesz na spotkanie, byłby inny, od tego, który nam wcześniej podałeś, prosimy, poinformuj nas o tym. Po przyjeździe, w miejscu przyjęcia, każdy odpowiedzialny za grupę będzie musiał wypełnić kartkę "Podział grupy", którą możesz ściągnąć na stronie właściwej dla twojego kraju. Zachowaj tę kartkę przez cały czas trwania spotkania, to jedyny sposób, który ci pozwoli znać miejsca, gdzie goszczeni są członkowie twojej grupy.
Podczas spotkania
Poranne spotkania w parafiach

Parafie w Poznaniu od wielu miesięcy przygotowują codzienny program u siebie. Mają nam wiele do przekazania. Twoja pomoc jednak w czasie modlitwy porannej i spotkań w małych grupach będzie bardzo mile widziana. Jedna młoda osoba na każde siedem, proszona jest o pomoc w animacji w parafii, w szczególności małych grup. Animatorzy małych grup po przyjeździe otrzymają w miejscu przyjęcia dla swojego kraju dodatkowe informacje.
Wspólna modlitwa i spotkania popołudniowe

Dwa razy dziennie wszyscy gromadzimy się w halach MTP na wspólną modlitwę, która jest „sercem spotkania”. Wszyscy mogą się włączyć do wspólnego śpiewu.

Codziennie po południu w halach MTP i w różnych miejscach w Poznaniu będą odbywać się spotkania tematyczne.
Czuwanie w intencji pokoju i "święto narodów"

31 grudnia w każdym kościele, który przyjmuje uczestników spotkania, odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji pokoju, a po nim "święto narodów" - bardzo proste, bez alkoholu. Zakończy się ok. godz. 2.00. Prosimy, przestrzegaj godziny powrotu ustalonej z rodziną, która cię ugości lub wskazanego we wspólnym miejscu zakwaterowania, i nie idź w nocy do centrum miasta.
Posiłki

Pierwszy posiłek zostanie wydany 29 grudnia wieczorem w halach MTP. Rodziny, które będą nas gościć, codziennie poczęstują uczestników śniadaniem, a 1 stycznia świątecznym obiadem. Od 30 grudnia do 1 stycznia (1 stycznia tylko kolacja) obiady i kolacje będą rozdawane w halach MTP. Bliższe wskazówki zostaną podane w programie. Na każdy posiłek będzie ci potrzebny kubek i łyżka.
Miasto i transport publiczny

Uważaj na kieszonkowców! Jeżeli będziesz mieszkał u rodziny, zostaw tam swoje osobiste dokumenty, a przy sobie noś tylko ich kserokopię. Jeżeli będziesz mieszkał w sali zbiorowej, noś przy sobie osobiste dokumenty, a w miejscu zakwaterowania zostaw ich fotokopię.
Ażeby dawać przejrzyste świadectwo, że jesteśmy uczestnikami pielgrzymki zaufania, unikaj zachowań i znaków, które by temu zaprzeczały (flagi, karnawałowe czapki…).
Karta przejazdowa, którą otrzymasz w dniu przyjazdu, jest ważna na przejazdy pociągami i autobusami, wskazanymi przez parafie, które cię ugoszczą. Jest ważna na przejazd tam i z powrotem na popołudniowe spotkania w Poznaniu. Żeby uniknąć korków i długiego czekania, przestrzegaj ściśle wskazówek, które zostaną ci udzielone. Zanotuj dokładnie rozkład jazdy pociągów i nazwy miejsc, skąd będą odjeżdżać autobusy.
Centralny telefon spotkania

We wszystkich nagłych przypadkach prosimy telefonować pod numer:
+48 61 655 9 655 lub 061 655 9 655
Ten numer działa 24 godziny na dobę przez cały czas trwania spotkania. Przed 24 grudnia prosimy kontaktować się z Taizé pod dotychczasowym numerem.

Wyjazd

Miejsce odjazdu autokarów (różne dla każdego kraju) wskazane jest w szczegółowym programie spotkania.
Prosimy, nie planuj wyjazdu wcześniej jak w sobotę 2 stycznia po godz. 12.00.


W związku z A/H1N1 (świńska grypa) :)

Wszystkich przyjeżdżających do Poznania prosimy o przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz o częste i dokładne mycie rąk.

Jesteśmy stale w kontakcie z miejscowymi lekarzami.

Sugerujemy wszystkim, by, jeśli to tylko jest możliwe, zaszczepić się przeciwko grypie kilka tygodni przed przyjazdem do Poznania.

Prosimy tych wszystkich, którzy zetknęli się z osobami chorymi na grypę A/H1N1 lub którzy u siebie obserwują symptomy tej grypy, by nie przyjeżdżali na spotkanie europejskie.

5 komentarzy:

Jacek pisze...

Witam,

przesyłam tekst dziennikarski na temat organizacji noclegów w stolicy Wielkopolski dla pielgrzymów Taizé. Nie przesądzam, że to, co tam jest napisane, to absolutna prawda, czy też kompletna bzdura.
Oto ta informacja na ten temat:

32. Europejskie Spotkania Młodych to jedna z największych imprez religijnych w historii Poznania. Pod koniec grudnia do stolicy Wielkopolski zjedzie przeszło 30 tys. pielgrzymów z całego świata. Powinni się zatrzymać w domach i mieszkaniach poznaniaków.

– Taka jest idea spotkań – tłumaczy brat Marek ze Wspólnoty Taizé, która je organizuje.

Tymczasem mieszkańcy do imprezy odnieśli się bez entuzjazmu. Na początku grudnia parafie miały zgłoszenia tylko od 10 tys. rodzin. Brakowało kilkunastu tysięcy miejsc. – W naszej parafii planowaliśmy ugościć ok. 200 osób. Tymczasem rodziny zgłosiły 30 miejsc noclegowych – mówi jeden z poznańskich księży.

– To wstyd, żeby w ponad półmilionowym mieście nie mogło znaleźć się 30 tys. miejsc – mówi Jan Piosik, który zdecydował się ugościć pielgrzymów. – To okazja, by poznać fajnych, wartościowych ludzi – zachęca innych.

W związku z tymi problemami w ostatnią niedzielę (6 XII) w poznańskich kościołach odczytano specjalny list abp. Stanisława Gądeckiego. „Zachęcam też, aby ten, kto jeszcze nie przekazał do parafii deklaracji gościnności, uczynił to jak najszybciej. Młodzi nie będą uciążliwi. Każdemu wystarczą 2 metry kwadratowe powierzchni na śpiwór. Poza tym nasi goście będą przebywać w domach stosunkowo krótko, bo tylko od godz. 22 do godz. 8 rano” – apeluje.

– Nie nazwałbym tego listu apelem. Ksiądz arcybiskup wyjaśniał raczej, czym jest Taizé, jaka jest idea ruchu i spotkań – mówi ksiądz Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej kurii.

Te działania przyniosły skutek – w ostatnich dniach zgłoszeń przybywa. Problemu jednak nie rozwiązano. – Brakuje nam jeszcze trzech, może czterech tysięcy miejsc – mówi brat Marek. I choć zapewnia, że jest optymistą, organizatorzy są przygotowani na najgorsze. – Jeśli nie uda się skompletować wystarczającej liczby miejsc w domach, pielgrzymi będą nocowali np. w szkołach – wyjaśnia.

Wspólnota z Taizé już wcześniej miała takie problemy. – W Szwajcarii część pielgrzymów nocowała w schronach – wspomina brat Marek. W Polsce jednak zawsze było inaczej – komplet miejsc w domach był i we Wrocławiu, i w Warszawie.

– Na spotkania przyjeżdża się nie tyle szukać ciszy, co drugiego człowieka – mówi Andrzej Grupa, który od lat jeździ na spotkania. Dlaczego teraz jest inaczej? – Słyszałem, że wszystkiemu winny jest kryzys. Ale to chyba nie to. Wiele osób odkłada decyzję o zgłoszeniu na ostatni moment. Są też tacy, którzy myślą, że nie mają dostatecznie dobrych warunków. Ale pielgrzymom nie trzeba wiele. Wystarczy miejsce na podłodze – przekonuje Grupa.

Źródło: Rzeczpospolita;
autorzy: Jarosław Stróżyk (j.strozyk@rp.pl), Łukasz Zalesiński (l.zalesinski@rp.pl); data publikacji: 10 XII 2009 r.

Artykuł potwierdza sytuację, w której z początku wszyscy z nas mieli mieszkać u rodzin, a obecnie (jak podała Puma za braćmi) połowa z nas.

Jacek pisze...

...i jeszcze jedno:

oto strona na blogspocie poświęcona przygotowaniom do spotkania młodych w duchu Taizé w Poznaniu. Dotyczy ona, co prawda, raczej jednej parafii, ale myślę, że można coś tam z niej skorzystać.
Ta strona to:

http://taizepoznan.blogspot.com/

Pozdrawiam.

Puma pisze...

Jacku sytuacja uległa zmianie. Informowałam juz o tym na ostatnim sotkaniu 15 grudnia. To tekst maila jaki Bracia przesłali mi ostatnio:

"Drodzy!
W Poznaniu parafie są już gotowe, by ugościć młodych z Europy i wielu
krajów całego świata, a poznaniacy czekają na nich z radością. Nikt nie
będzie mieszkał w szkole czy sali parafialnej. Nawet osoby, które
przyjadą 27 grudnia, do pomocy, będą goszczone w rodzinach. (Tytuł
artykułu w jednym z wielkich polskich dzienników w ubiegłym tygodniu
mijał się z prawdą.)

Dziękujemy Wam bardzo za pomoc w przygotowaniu Polaków do uczestnictwa w
tegorocznym spotkaniu. Życzymy, żeby ostatnie dwa tygodnie Adwentu były
dla Was okazją do radosnego dokończenia tych przygotowań.

Szczęść Boże!
brat Marek i ekipa przygotowań w Taizé"

Bartek pisze...

Tak czy siak jedziemy, byleby mrozu zbyt wielkiego nie bylo.
Pamiętajcie żeby sie ciepło ubrać!!!!!!
:D

Puma pisze...

Hi, hi polecam koc termiczny na mrozy :)

P.S. Z pozdrowieniami dla Bartka