sobota, 28 listopada 2009

Poznań: 30 tys. młodych Europejczyków rozważać będzie „List z Chin”

Witajcie!!!
Właśnie znalazłem w internecie ciekawą informację na temat ESM w Poznaniu. Może i was zainteresuje :)

"Trzydzieści tysięcy młodych z całej Europy potwierdziło swój przyjazd na 32. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé w Poznaniu. Młodzi otrzymają przetłumaczony na 50 języków świata „List z Chin", przygotowany specjalnie z tej okazji przez brata Aloisa, przeora Wspólnoty. Jednym z ważnych tematów spotkania będzie problem wolności.
List z Chin stanie się podstawą codziennych rozważań podczas spotkania w Poznaniu. Bracia zaproponują rozważenie najważniejszych tematów współczesności, takich jak sprawiedliwość, solidarność i pokój. Jednym z ważnych tematów stanie się problem wolności, o którą wielu w XX w. musiało walczyć, a która wydaje się naturalna dla ludzi młodych. "Młodym ludziom zostanie postawione, między innymi, takie pytanie: czy dziś, w Europie, jak i na innych kontynentach, wystarczająco zastanawiamy się nad znaczeniem, jakie należałoby nadać wolności" - można przeczytać na stronach internetowych wspólnoty z Taizé.

Brat Alois zakończył właśnie swoją trzytygodniową podróż po Chinach kontynentalnych, którą odbył w towarzystwie dwóch braci pochodzenia chińskiego i koreańskiego. Opowie o tym doświadczeniu w Poznaniu. "Cóż za dynamizm wiary pośród chrześcijan tego kraju! - pisze brat Alois w "Liście z Chin" - podziwiamy ich wytrwałość i ich wierność. Wielu z nich opowiedziało nam o cierpieniach, jakie musieli znieść ze względu na wiarę ich rodzice czy dziadkowie. Spotkaliśmy wierzących, którzy u siebie z prostotą aktywnie uczestniczą w zbudowaniu przyszłości ich kraju. Niektórzy na przykład, po wielkim trzęsieniu ziemi, jakie miało miejsce w 2008 roku, przyłączyli się do niesienia pomocy ofiarom z prowincji Sichuan i do dziś tam jeszcze przebywają, spotykając się z uznaniem tamtejszej ludności".

Od ponad 20 lat Taizé utrzymuje kontakt z chrześcijanami w Chinach. Jako znak przyjaźni, Wspólnota w ramach „Operacji Nadzieja" wydrukowała w tym roku milion egzemplarzy Biblii w języku chińskim i rozprowadza je we wszystkich regionach tego kraju.

32. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Poznaniu od 29 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010 r. Spotkanie organizowane jest na zaproszenie Arcybiskupa Poznańskiego, Poznańskiej Grupy Ekumenicznej i Prezydenta Miasta. Przybędą przedstawiciele wszystkich europejskich krajów - od Portugalii po Rosję, od Szwecji po Chorwację. w Poznaniu, odpowiadając na wezwanie Wspólnoty z Taizé.

Podczas Spotkania w Polsce, młodzi poranki spędzą w 150 parafiach diecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej. Po południu zjeżdżać się będą na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie otrzymają posiłek i gdzie odbywać się będą wspólne modlitwy oraz spotkania tematyczne związane z kwestiami społecznymi oraz życia duchowego. Podczas niektórych z tych spotkań będzie można wysłuchać świadectw osób zaangażowanych na rzecz sprawiedliwości, solidarności i pokoju na świecie, które pozwolą uczestnikom przygotować się po powrocie do domów do podjęcia odpowiedzialności w ich własnych krajach. Podczas każdej wieczornej modlitwy brat Alois, przeor Taizé i następca brata Rogera, wygłosi rozważanie.
ms / Poznań, Taizé
--
Katolicka Agencja Informacyjna

1 komentarz:

Puma pisze...

Przypuszczałam że to będzie coś o Azji - "List z Chin" :) fajnie.
Już się nie mogę doczekać :)